Jakie leki na alergię można znaleźć na rynku?

Jakie leki na alergię można znaleźć na rynku?
20 stycznia, 2024 Redaktor 0 Comments

Środki przeciwalergiczne są dostępne w postaci tabletek, płynów, preparatów do inhalacji, aerozoli donosowych, kropli do oczu, kremów do skóry i zastrzyków. Niektóre są dostępne bez recepty, inne tylko na receptę. Poznaj rodzaje leków na alergię i ich działanie.

Leki przeciwhistaminowe

Takie środki blokują wydzielanie histaminy, substancji chemicznej uwalnianej przez układ odpornościowy w czasie reakcji alergicznej, co odpowiada za nieprzyjemne objawy. Takie preparaty występują w różnych formach.

Tabletki i płyny

Doustne leki przeciwhistaminowe są dostępne i bez recepty, i na receptę. Mogą łagodzić katar, swędzenie i łzawienie oczu, pokrzywkę, usuwać obrzęk i inne objawy alergii. Ponieważ niektóre z nich powodują senność, należy stosować je ostrożnie, musząc prowadzić samochód lub wykonywać inne czynności, które wymagają czujności.

Spraye do nosa

Preparaty aplikowane do nosa pomagają usuwać kichanie, swędzenie, zmniejszają katar, przekrwienie śluzówki i odtykają zatoki. Skutki uboczne ich stosowania nieraz obejmują gorzki posmak w ustach, senność lub uczucie zmęczenia.

Krople do oczu

Mają złagodzić swędzenie, zaczerwienienie, opuchnięcie oczu. Krople mogą zawierać kombinację leków przeciwhistaminowych i innych. Działania niepożądane obejmują ból głowy i suchość oczu.

Preparaty do inhalacji

Przyjmowane wziewnie kortykosteroidy są często stosowane codziennie w ramach leczenia astmy wywołanej lub powikłanej przez reakcje alergiczne. Działania niepożądane są na ogół niewielkie i mogą obejmować podrażnienie jamy ustnej i gardła oraz infekcje grzybicze jamy ustnej.

Kremy i maści

Kremy kortykosteroidowe mogą łagodzić alergiczne reakcje skórne, takie jak swędzenie, zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry. Niektóre z nich są dostępne bez recepty, ale należy skonsultować z lekarzem ich stosowanie przez dłużej niż kilka tygodni. Efekty uboczne mogą obejmować przebarwienia skóry i podrażnienia. Długotrwałe stosowanie, szczególnie silniejszych kortykosteroidów na receptę, może powodować łuszczenie skóry i nieprawidłowe stężenie hormonów.

Powszechnie dostępne leki na alergię

Wymienione środki, dostępne na receptę i bez recepty, to najczęściej stosowane leki na alergię . Poza tym stosowane są jeszcze inne, zaawansowane terapie, np. zastrzyki z epinefryny, ratujące życie w przypadku silnej reakcji alergicznej, czy immunoterapie.