Jak wysyłać przesyłkę kurierem? Praktyczne porady

Jak wysyłać przesyłkę kurierem? Praktyczne porady
14 lutego, 2023 Redaktor 0 Comments

Każdy, kto zamierza skorzystać z usług firmy transportowej, powinien wiedzieć, że ciążą na nim pewne obowiązki wynikające z ustawy. Warto się z nich wywiązać, by nie mieć kłopotów przy ewentualnym uszkodzeniu czy zagubieniu przesyłki. Zobacz, czego musisz dopilnować, zanim przekażesz swoją paczkę przewoźnikowi!

Zabezpiecz paczkę! 

Pierwszą powinnością jest konieczność właściwego zabezpieczenia towaru do transportu. Przesyłka kurierem może być wysłana przez osobę prywatną, ale to nadawca odpowiada za jej przygotowanie. Warto się do tego przyłożyć.

Odpowiednie opakowanie, które będzie dopasowane do rodzaju przewożonych produktów, a także użycie takich elementów jak np. dodatkowe profile styropianowe, przekładki tekturowe, wypełniacze itp., zapobiegnie poruszaniu się zawartości w trakcie przewozu, a także ograniczy ryzyko jej uszkodzenia. 

Należy wiedzieć, że niezapewnienie dobrego opakowania i wewnętrznych zabezpieczeń może wykluczyć pozytywne rozpatrzenie reklamacji kiedy dojdzie do szkody. 

Wskaż zawartość i wartość produktów!

Nadając przesyłkę kurierem, należy wypełnić dokumentację transportową zgodnie z prawdą. Najważniejsze jest wskazanie zawartości paczki (zgodnie ze stanem faktycznym) oraz podanie wartości towaru, jeśli zleceniodawca zdecyduje się na jego ubezpieczenie. Zamieszczenie fałszywych informacji może być przyczyną odrzucenia ewentualnej prośby o zwrot kosztów w przypadku postępowania reklamacyjnego. 

Ustal z adresatem termin dostawy!

Najczęstszym problemem przy transporcie paczek jest nieobecność odbiorcy. Dlatego, zanim wykupisz zlecenie w firmie przewozowej, ustal, w jakich godzinach adresat przebywa w domu. Być może będzie konieczne opłacenie dodatkowej usługi, „dostawa o wskazanej porze”. 

Korzystaj z usług profesjonalistów!

Na rynku spedycyjnym panuje duża konkurencja. Dla klienta oznacza to szerokie możliwości wyboru. Dlatego przy wyborze przewoźnika pośpiech nie jest dobrą praktyką. Warto stawiać wyłącznie na współpracę z podmiotami, które mają pozytywne opinie. Zminimalizuje to ryzyko zagubienia przesyłki czy też opóźnienia dostawy.